Ana Sayfa > Haberler & Basında Biz > Haberler > SİGORTA HAFTASI BAŞLADI
Haberler
[Haber Resmi]
Sigorta bilincinin artırılması amacıyla bu yıl 27 Mayıs- 2 Haziran arasında kutlanan Sigortacılık Haftası, “Motorlu Taşıt Sigortaları” konulu II. Ulusal Sigorta Sempozyumu ile başladı.

Hazine Müsteşarlığı, TOBB ve Türkiye Sigorta Birliği’nin katkısıyla Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından  27 Mayıs Pazartesi günü İstanbul Ritz Carlton Otel’de düzenlenen II. Ulusal Sigorta Sempozyumu’nda kasko ve trafik sigortalarındaki yeni düzenlemeler ile ilgili sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş ve TSB Başkanı Recep Koçak’ın açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyum, “Trafik Sigortasında Yeni Dönem” ve “Kasko Sigortasında Yeni Dönem“ başlıklı oturumlarla  devam etti.
Sempozyumun açılışında konuşan T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşar Yardımcısı Burhanettin Aktaş, sigorta bilincinin tabana yayılması hedefi ile çeşitli etkinliklerin düzenleneceği Sigorta Haftası’nın sektör ve vatandaşlar açısından faydalı olmasını diledi. Aktaş “Sigorta Haftası’nın açılışını motorlu taşıt sigortaları ile yapıyoruz. Ülkemizde toplam prim üretiminin %42’sini oluşturan bu alanda, bilgi işlem altyapısından serbest tarifeye, tedavi giderlerinden Güvence Hesabı’na kadar pek çok düzenleme yapıldı. Ancak özellikle son bir yıl içinde çeşitli medya kuruluşlarında yer alan haberler, primlerin aşırı biçimde yükseldiğine işaret ediyor. 30 sigorta şirketinin faaliyet gösterdiği piyasada yüksek ve düşük fiyatlar bulabilmek mümkün. Bu noktada vatandaşlarımıza araştırma yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi. Aktaş, Hazine Müsteşarlığı’nın sigorta yapmaktan kaçınmayı amaçlayan ve aktüeryal gerçeklere dayanmayan aşırı yüksek primlere izin vermeyeceğini de vurguladı.       
Sempozyumun açılış konuşmasında Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için sigortacılık sektörüne önemli görevler düştüğünü söyleyen TSB Başkanı Recep Koçak, sektörün henüz beklenen seviyeye ulaşmadığını ifade ederek “Sigorta bilincinin oluşturulması için gelecek nesillerin eğitilmesi gerekiyor. Ancak aileler sigorta konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı için bu eğitim evde verilemiyor. Okullarda ise sigortanın ne anlama geldiği öğretilmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturacağı sigortacılık ile ilgili bir ünitenin Sigortacılık Haftası’nda okutulmasının, sigorta bilincinin oluşturulmasını destekleyeceğine inanıyoruz” dedi.
Koçak, sektörün 2012 yılında GSYİH’nın %30’una tekabül eden 39,2 trilyon TL’nin teminat altına aldığını belirterek “Sigorta bilincinin artmasına paralel olarak bu rakam da artacaktır. Çalışmaların sadece Birlik olarak değil topyekûn sektör olarak birlikte uygulanması gerektiğine inanıyoruz” dedi.
II. Ulusal Sigorta Sempozyumu’nda gerçekleştirilen ilk oturumda “Trafik Sigortasında Yeni Dönem” tartışıldı. Oturumda trafik sigortalarındaki liberalizasyon ele alınırken, acente ve eksper perspektifinden sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu. “Kasko Sigortasında yeni dönem konulu ikinci oturumda ise kasko sigortaları acente ve eksperlerin yanı sıra, oto tamircileri ve tüketicilerin gözünden de değerlendirildi.

Sigorta Haftası farklı etkinliklerle kutlanacak
Sempozyum öncesinde düzenlenen basın toplantısında  Sigorta Haftası’nın bu yıl pek çok  etkinlikle kutlanacağını aktaran TSB Başkanı Recep Koçak “Sektörün öncelikli hedefi, sigorta ile tanışmamış kitleye ulaşmak ve sigortanın bir ihtiyaç olduğunu anlatabilmektir” dedi.
Sigorta Haftası kapsamında TSB’nin düzenlediği Tasarruf ve Sigorta Bilinci konulu II. Kısa Metrajlı Spot Film Yarışması Ödül Töreni 30 Mayıs Perşembe akşamı ve SEGEM’in “Çocuk Gözüyle Sigorta” konulu resim yarışmasının ödül töreni 31 Mayıs Cuma günü gerçekleşecek.
TSEV 5. Bowling Ligi final maçları ve ödül töreni 31 Mayıs’ta,  TSB Basketbol Turnuvası’nın final maçları ve ödül töreni de 2 Haziran Pazar günü yapılacak.
28 Mayıs Salı günü TOBB tarafından Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda “Yangın ve Mühendislik Sigortaları” konulu toplantı, 29 Mayıs Çarşamba günü ise TARSİM  tarafından Sakarya Geyve’de Sigorta Şenliği gerçekleştirilecek.
Sigorta Haftası’nı takiben 5 Haziran Çarşamba günü Divan Oteli’nde “A dan Z’ye Bireysel Emeklilik” konulu interaktif bir toplantı ile kamuoyuna bireysel emeklilik sistemindeki yenilikler ve detaylar aktarılacak. Bireysel Emeklilik Günleri, Eylül ayından sonra Türkiye genelinde 5 bölgeden seçilen 5 pilot ilde devam edecek.  
6-7 Haziran tarihlerinde ise Ankara’da Başkent Üniversitesi tarafından düzenlenen I. Sigorta ve Aktüerya Kongresi gerçekleştirilecek.

Copyright © 2015 Marmarabirlik Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti.

Yazılım& Tasarım  Prodes